دوره آموزشی دیتابیس MongoDB

Shape Image One
Shape Image One
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
دیتابیس mongodb

از مهم ترین اجزای تشکیل دهنده یک پروژه، می توان به دیتابیس یا پایگاه داده آن اشاره کرد؛ چرا که بدون دیتابیس راه اندازی یک پروژه واقعا میسر نمی باشد.

توسعه دهندگان یا برنامه نویسان باید قبل از شروع یک پروژه، با توجه به ساختار پروژه خود، نوع دیتابیسی که می خواهند استفاده کنند را انتخاب کنند. که این انتخاب، گام بزرگی در پیشرفت کارشان خواهد داشت.

دیتابیس مونگو (MongoDB) چیست ؟

آغاز توسعه دیتابیس مونگو (MongoDB) از سال 2007 شروع شده است. می دانیم که مونگو یک دیتابیس غیر رابطه ای بر پایه جیسون (Json) می باشد و چون از Structured Query Language استفاده نمی کند، آن را از نوع دیتابیس های NoSQL می دانند.

در دیتابیس مونگو (MongoDB)، دیگر چیزی شبیه دستورات SQL نمی بینید. زیرا پشتیبانی نمیکند و باید با استفاده از دیکشنری و جیسون (Json) بتوانید دستورات لازم را بدهید .

در MongoDB هیچ محدودیتی در دیتا هایی که می خواهید به آن اضافه کنید، وجود ندارد. یعنی یک دیتا میتواند شامل 3 مشخصه مانند آدرس، نام و سن باشد اما بقیه دیتا ها فقط شامل 2 مشخصه باشند. که این دقیقا بر عکس دیتابیس های رابطه ای که بر پایه SQL بودند، است!

این نبود محدودیت کمک شایانی در رابطه با توسعه پروژه به شما می کند و در بهینه کردن دیتابیس بسیار موثر است.

همچنین در دیتابیس مونگو، محیط لوکال برای ساختن کانکشن نیاز است (همانند MySQL).

به طور خلاصه می توان مونگو (MongoDB) را به این ویژگی ها توصیف کرد :

  • یک دیتابیس غیر رابطه ای
  • پیروی نکردن از Structured Query Language (SQL)
  • بر پایه جیسون (Json) بودن
  • عدم ایجاد محدودیت برای اضافه کردن دیتا جدید
  • پشتیبانی از regex

فرق بین دیتابیس های رابطه ای و غیر رابطه ای (relational databases) :

در بین انواع دیتابیس ها، دو نوع دیتابیس به نام های دیتابیس های رابطه ای و غیر رابطه ای وجود دارد. که تفاوت های بسیاری باهم دارند. درک این تفاوت ها باعث می شود که انتخاب کنیم از چه نوع دیتابیسی برای پروژه خود استفاده کنیم.

  • در دیتابیس های رابطه ای چون جدول (Table) وجود دارد می شود با داشتن دو جدول، بین دیتاهایشان رابطه ایجاد کرد توسط کلید های داخلی و خارجی (foreign key , primary key). که این مورد دقیقا برعکس دیتابیس های غیر رابطه ای است. چرا که در این نوع، دیگر جدولی وجود ندارد و دیتا ها درون یک فایل جیسون (Json) به نام Collection ذخیره می شوند .
  • دیتابیس های رابطه ای برعکس غیر رابطه ای، از SQL پشتیبانی می کنند.

دوره آموزشی مقدماتی دیتابیس مونگو (MongoDB) :

در این دوره آموزشی سعی کرده ایم دیتابیس MongoDB در پایتون را در 3 قسمت به صورت کامل برایتان شرح دهیم.

محتویات قسمت های دوره :

قسمت اول : در اولین قسمت از این دوره آموزشی ابتدا به مفاهیم دیتابیس های رابطه ای و غیر رابطه ای (relational databases) و خود دیتابیس مونگو (MongoDB) پرداخته ایم. و در نهایت نرم افزار MongoDB را در ویندوز 10 نصب می کنیم .

قسمت دوم : در این بخش یک دیتابیس می سازیم و در آن یک Collection ایجاد می کنیم و عملیات insert را انجام می دهیم. (یعنی حدود 10 دیتا به Collection اضافه می کنیم.) و در نهایت دیتا هایی که درون Collection هستند را نمایش می دهیم (یعنی همان عملیات  Select).

قسمت سوم  (پایانی) : در آخرین قسمت از این دوره آموزشی مثالی از ریجکس regex در دیتابیس مونگو دی بی زده ایم و عملیات های آپدیت و دیلیت دیتا ها و در نهایت دراپ کردن Collection را نیز به اتمام رساندیم.

 

سخن پایانی :

دیتابیس ها را همیشه جدی بگیرید و سعی کنید با تمامی آنها آشنا باشید. چرا که برای هر پروژه بتوانید بهترین دیتابیس مختص به آن را انتخاب کنید. در این دوره آموزشی سعی کردیم تا جایی که امکان دارد دیتابیس مونگو دیبی را شرح دهیم و مزایا و معایب آن را عنوان کردیم.

برای افزایش کیفیت دوره های آموزشی بعدی، هر انتقاد یا نظری که دارید را در کامنت ها به اشتراک بگذارید تا در دوره های بعدی لحاظ شود.

نام فایل

آموزش مونگو دی بی

حجم فابل

256 مگابایت

زمان دوره

60 دقیقه

لینک دانلود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code