هاست اشتراکی چیست؟

Shape Image One
Shape Image One
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four
 Shape Image Four

مفهوم میزبانی وب یا وب هاستینگ

یک سایت اینترنتی مجموعه ای از تصاویر، متون و فایل های برنامه نویسی شده میباشد. یک کاربر برای مشاهده یک وبسایت اینترنتی، باید به این  فایل ها دسترسی داشته باشد. حال برای اینکه همه کاربران اینترنت از سراسر دنیا بتوانند به فایل های یک وبسایت دسترسی داشته باشند و در نتیجه این دسترسی بتوانند وبسایت را مشاهده کنند، مفهوم میزبانی وب به میدان می آید.

فایل های سایت های اینترنتی برای اینکه همیشه و برای همه در دسترس باشند، باید در یک کامپیوتر قدرتمند که همیشه روشن باشد و به اینترنت پرسرعت نیز متصل باشد، قرار بگیرند. به این کامپیوترهای قدرتمند که علاوه بر ویژگی های گفته شده، امکانات دیگری نیز باید داشته باشند، سرور میگویند.

تفاوت سرور با هاست اشتراکی :

سرور چیست؟ همان طور که در قسمت بالا توضیح داده شد، یک کامپیوتر قدرتمند که همیشه روشن باشد و به اینترنت پرسرعت متصل باشد و سخت افزارهای خیلی بالاتری نسبت به کامپیوترهای شخصی داشته باشد، سرور نام دارد. و فایل های سایت های اینترنتی بر روی این سرورهای قرار میگیرند تا هر کاربری در هر زمانی بتواند وبسایت موردنظر را مشاهده کند.

هاست اشتراکی چیست؟ در یک سرور میتواند چندین وبسایت قرار بگیرد. به این صورت که وبسایت های موجود در یک سرور از منابع آن سرور (هارد، سی پی یو، رم، پهنای باند و …)  بصورت اشتراکی استفاده میکنند. در این حالت، سرور به فضاهای کوچکتری تقسیم میشود و داخل هر کدام از این قسمت های کوچک، یک سایت اینترنتی قرار میگیرد. پس در جواب “هاست اشتراکی چیست” میتوانیم بگوییم هاست اشتراکی به معنای فضایی محدود از یک سرور میباشد.

در نتیجه، برای میزبانی وبسایت خود در فضای اینترنت، باید یکی ار دو مورد سرور یا هاست اشتراکی را انتخاب کنیم.

سرور اختصاصی یا هاست اشتراکی :

در بیشتر مواقع هاست اشتراکی نیاز کاربر را رفع میکند. از طرف دیگر، هزینه سنگینی را برای میزبانی سایت روی دوش وی نمیگذارد. زیرا که هزینه تهیه سرور اختصاصی خیلی بیشتر از هاست اشتراکی میباشد.

اما در صورتی که شما وبسایت پربیننده ای دارید یعنی ترافیک وبسایت شما خیلی بالا است، دیگر هاست اشتراکی پاسخگوی سایت شما نیست. 

منطقی ترین حالت برای میزبانی یک سایت در وب این است که در شروع کار، وبسایت روی هاست اشتراکی راه اندازی شود. و پس از گذشت زمان و افزایش بازدید، سیستم میزبانی خود را ارتقا دهید.

این نکته را هم در نظر داشته باشید که کیفیت هاست های اشتراکی با یکدیگر فرق میکنند. و اینکه شما هاست اشتراکی و حتی سرور اختصاصی خود را از چه هاستینگی تهیه میکنید خیلی مهم است.

برای اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله های زیر را مطالعه کنید :

« مزایا و معایب هاست اشتراکی »

« مزایا و معایب سرور اختصاصی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code